بلاگ

فیلتر uv چیست؟ آیا برای حفاظت از لنز خود به فیلتر uv نیاز داریم؟

فیلتر لنز  uv

فیلتر UV چیست؟

فیلترهای فرابنفش نور UV را مسدود می کنند. با یک دوربین فیلمبرداری، نور UV در شرایط بیرونی روشن اغلب مه مایل به آبی در تصویر ایجاد می کند. با این حال، سنسورهای دیجیتال که نسبتاً به نور UV حساس نیستند، هنگام عکاسی در فضای باز، حتی بدون فیلتر UV، هیچ مه آبی وجود ندارد.

اما از آنجایی که حسگرهای دیجیتال به این صورت اهمیتی نمی دهند، فیلترهای UV به عنوان گزینه ای برای محافظت از جلوی لنز محبوب شده اند. مطمئناً، اگر لنز شما را بیاندازید، یک فیلتر از آن محافظت نمی کند، اما اضافه کردن یک لایه اضافی از خراشیدگی لنز جلوگیری می کند. تعویض فیلتر UV خراشیده بسیار ارزانتر از لنزهای خراشیده است.

از آنجایی که سنسور دیجیتال به هر حال به نور UV حساس نیست، باقی گذاشتن UV در جلوی لنز به هیچ وجه بر نوردهی تأثیر نمی گذارد. و این جایی است که استفاده از فیلتر لنز UV برای محافظت از آن سرچشمه می گیرد و اما این یک موضوع داغ در جامعه عکاسی است.

استدلال برای استفاده از فیلتر UV

از آنجایی که تعویض فیلترهای UV بسیار ارزان تر است، اغلب برای محافظت از لنز در برابر خراش استفاده می شود. حتی اگر کلوتز نباشید، شن و ماسه وزیده شده توسط باد برای جلوی لنز نیز خوب نیست.

فیلترهای UV نیز راحت تر تمیز می شوند. لکه های اثر انگشت به راحتی پاک می شوند. یک فیلتر UV همچنین باران را از جلوی لنز، یا اسپری دریای شور، یا گلی که از یک مسیر مسابقه خاکی بیرون می‌آید، نگه می‌دارد. شما عکس را دریافت می‌کنید. اگر روی فیلتر UV باشد، حداقل در جلوی لنز نیست.

تمام این محافظت از فیلتری حاصل می‌شود که بر نوردهی تأثیر نمی‌گذارد، بنابراین می‌توان آن را در داخل و خارج رها کرد، بر خلاف مثلاً یک قطبش‌کننده که در فضای باز عالی عمل می‌کند اما می‌تواند به معنای استفاده از سرعت شاتر حتی پایین‌تر در داخل خانه باشد.

فیلترهای UV نیز نسبتاً ارزان هستند. برخی از گزینه ها با قیمت کمتر از 300 تومان در دسترس هستند، در حالی که سایر گزینه های ضخیم تر با پوشش های بیشتر نزدیک به 1میلیون تومان هستند.

استدلال علیه استفاده از فیلتر UV

در حالی که filter UV بر نوردهی تأثیر نمی گذارد، این بدان معنا نیست که اصلاً روی تصویر تأثیر نمی گذارد. هر چه لنز قطعات بیشتری داشته باشد، مستعد شعله ور شدن لنز است ، اگرچه اینکه آیا یک تکه بیشتر واقعاً تفاوت ایجاد می کند یا نه هنوز بحث برانگیز است. کسانی که استفاده از فیلترهای UV را انتخاب می کنند، استدلال می کنند که اگر متوجه شعله ور شدن شوند، همیشه می توانند آنها را خارج کنند.

اما وجود شبح اضافی روی تصویر در واقع در عکس هایی که با فیلتر و بدون فیلتر گرفته شده است، نشان داده شده است. وقتی این اتفاق می افتد، معمولاً در دیافراگم های باز است، زمانی که نور از فیلتر منعکس می شود و یک گوی درخشان از نور ایجاد می کند که در واقع هیچ نوری در تصویر وجود ندارد. با این حال، این موارد بسیار نادر هستند، زیرا معمولاً یک نور بسیار روشن در پس‌زمینه‌ای تاریک است و در هنگام نوردهی بیش از حد مشخص‌تر می‌شود.

به نظر نمی رسد تفاوت دیگری در کیفیت تصویر، مانند وضوح و نوردهی وجود داشته باشد.

فیلترهای UV همچنین نباید هنگام استفاده از فیلتر دیگری روشن باقی بمانند. در حالی که بسیاری از آنها شامل threading هستند، که امکان روی هم قرار دادن فیلترها را فراهم می‌کند، این امر می‌تواند یک رنگ‌بندی به خصوص در زوایای باز ایجاد کند. این فقط یک مرحله دیگر برای حذف لنز UV به منظور استفاده از فیلتر متفاوت اضافه می کند.

یک هود لنز نیز کمی محافظت ارائه می دهد که ممکن است فیلتر UV را غیر ضروری کند. این فیلتر همچنین از لنز در برابر افتادن محافظت نمی کند، فقط از خراش و گرد و غبار در قسمت جلویی آن محافظت می کند.

در حالی که فیلترهای UV نسبتاً ارزان هستند، عکاسان مخالف استفاده از آنها برای دوربین های دیجیتال می گویند که این فقط تجهیزات دیگری برای خرید و حمل است که واقعاً به آن نیاز ندارید.

فیلتر های  uv

بنابراین، چه کسی باید از فیلتر UV استفاده کند؟

اینکه آیا از filter UV استفاده می کنید یا نه یک انتخاب شخصی است، با این حال، چند نوع عکاسی وجود دارد که محافظت از فیلتر UV مفید است:

اگر اکثر اوقات در استودیو عکاسی می کنید ، احتمالاً نیازی به UV ندارید.

فیلتر UV ایده خوبی برای عکسبرداری در مناطق با شن و ماسه زیاد، از جمله مناطق بیابانی و سواحل است.

لنز UV هنگام عکاسی در باران می تواند مفید باشد، اگرچه مطمئناً باید اقدامات بیشتری را برای خشک نگه داشتن دنده خود انجام دهید.

اگر از کودکان عکاسی می‌کنید، لکه‌های اثرانگشت از فیلتر UV راحت‌تر از روی لنز پاک می‌شوند.

اگر روی لنزهای گران قیمت سرمایه گذاری می کنید، ممکن است بخواهید با UV در برابر خراشیدگی محافظت کنید.

اگر اغلب در سناریوهایی که شبح ایجاد می‌کنند، با نورهای روشن در پس‌زمینه‌ی تاریک عکس می‌گیرید، ممکن است بخواهید فیلتر لنز UV نداشته باشید، یا ممکن است بخواهید آن را برای این عکس‌ها حذف کنید.

چه فیلتر UV ای باید خریداری کنم؟

اگر مزایا و معایب استفاده از فیلتر UV را سنجیده اید و به این نتیجه رسیده اید که برای شما مناسب است، پس چه باید کرد؟

در حالی که لنز UV در اکثر مواقع کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار نمی دهد، این بدان معنا نیست که شما فقط باید ارزان ترین فیلتری را انتخاب کنید که مناسب لنز شما باشد (اندازه گیری مورد نیاز برای لنز شما معمولا در داخل لنز نوشته می شود). بهترین فیلترهای UV کمی ضخیم‌تر خواهند بود و دارای پوشش‌های اضافی برای جلوگیری از ایجاد شبح هستند. فیلترهای ارزان قیمت بدون فاصله کافی در واقع می توانند لنزهایی را که دارای انحنای جزئی هستند با نزدیک شدن بیش از حد و خراش دادن لنز خراب کنند.

به دنبال فیلتر UV از برندهای معتبر مانند B+W، Tiffen یا Hoya باشید. B+W یکی از بهترین گزینه‌ها برای UV است، اگرچه کمی گران‌تر است، اما بهتر ساخته شده‌اند و محافظت بیشتری را ارائه می‌کنند.

به لطف طراحی حسگرهای دیجیتال، filter UV یک قطعه تجهیزات ضروری نیست. اما، فیلتر می‌تواند با جلوگیری از خراشیدگی در جلوی لنز و همچنین تمیز کردن آسان‌تر، عکاسی را کمی آسان‌تر کند.

منبع tiny cut

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟